EURO: Nizozemsko - Itálie 3-0

Od majstrovstiev sveta 1978, keď v Buenos Aires vyhrali "oranjes“ nad "squadrou azzurra“ 2:1, sa títo súperi stretli osemkrát, v šiestich prípadoch zvíťazili Taliani a dvakrát sa zrodila remíza. Holanďania tak prerušili 30 rokov trvajúci pôst bez víťazstva proti tomuto súperovi.

Vypredaný Stade de Suisse v Berne (30 000 divákov) videl skvelý prvý polčas v podaní Holanďanov, keď svoj výkon korunovali dvoma gólmi v rozpätí piatich minút. Loptu za chrbát Buffona považovaného za jedného z najlepších gólmanov sveta dostali Van Nistelrooy a Sneijder. Po zmene strán úradujúci majstri sveta zvýšili aktivitu, mali viac z hry, ale v čase ich vrcholiaceho tlaku gól strelili opäť Holanďania, keď jedenásť minút pred koncom uzavrel na konečných 3:0 Van Bronckhorst.

Od úvodných minút boli aktívnejší Holanďania, Taliani akoby len vyčkávali. Prvý medzi žrde trafil na začiatku druhej desaťminútovky Van der Vaart, Buffon však s jeho pokusom väčšie problémy nemal. Ani to však úradujúcich majstrov sveta do vyšších obrátok nedostalo. V 18. min dostal skvelú prihrávku do behu Van Nistelrooy, obhodil si aj talianskeho gólmana, ale už sa dostal zo streleckého uhla a jeho spätnú prihrávku talianski obrancovia upratali do bezpečia.

Štyri minúty pred koncom úvodnej polhodiny sa však sieť za chrbtom jedného z najlepších brankárov sveta Buffona predsa len rozvlnila. Pri vyrážaní vysokého centra sa zrazil s jedným so svojich spoluhráčov, lopta sa dostala k útočníkom v oranžových dresoch a prudkú strelu zvnútra pokutového územia tesne pred brankárom tečoval Van Nistelrooy. Taliani signalizovali ofsajd, ale rozhodcovia správne rozhodli, že ten nemohol byť, pretože obranca , ktorý sa predtým zrazil s Buffonom, ostal ležať za bránkovou čiarou.

Ubehlo len päť minút a bolo 2:0. Po rohu Talianov Van Bronckhorst vyhlavičkoval loptu smerujúcu do holandskej siete a založil tým fantasticky rýchlu akciu, na konci ktorej bola prihrávka hlavou Kuijta na nohu Sneijdera a Buffon bol bezmocný. V 43. min sa Van Nistelrooy rútil na bránku "azúrových“, ale Buffon v páde nohami jeho šancu zlikvidoval. Polčas ukončila prudká, ale nepresná strela Di Nataleho.

Do druhého polčasu vybehli svetoví šampióni aktívnejšie, v niektorých momentoch až deväťčlenná holandská defenzíva však pracovala bezchybne. Od 76. do 79. min mali Taliani tri výborné príležitosti skorigovať nepriaznivý stav. Najskôr Toni zbehol za holandskú obranu, ale s brankárom Van der Sarom prehodil aj jeho svätyňu. Vzápätí neuspel striedajúci Grosso a hneď potom Van der Sar roztlieskal tribúny nádherným zákrokom po trestnom kope Pirla z 22 m. Tým sa začala ďalšia rýchla kontra "oranjes“, na konci ktorej bol ďalší gól v talianskej sieti z kopačky Van Bronckhorst. Loptu ešte tesne pred prechodom bránkovej čiary zasiahol Zambrotta, ale už jej smer nezmenil. V závere sa "squadra azzurra“ snažila o aspoň skorigovanie debakla, ale už sa na stave nič nezmenilo.

C-skupina:
Holandsko - Taliansko 3:0 (2:0)
Góly: 26. Van Nistelrooy, 31. Sneijder, 79. Van Bronckhorst, ŽK: 59. De Jong - 35. Zambrotta, 51. Gattuso, rozhodujú: Peter Fröjdfeldt - Stefan Wittberg, Henrik Andrén (všetci Švéd.), 30 000 divákov (vypredané)

Zostavy:
Holandsko:
Van der Sar - Ooijer, Mathijsen, Boulahrouz (77. Heitinga), Van Bronckhorst - Engelaar, De Jong - Kuijt (81. Afellay), Sneijder, Van der Vaart - Van Nistelrooy (70. Van Persie)
Taliansko: Buffon - Panucci, Barzagli, Materazzi (55. Grosso), Zambrotta - Gattuso, Pirlo, Ambrosini - Camoranesi (75. Cassano), Di Natale (64. Del Piero) - Toni

Hlasy po zápase:

Marco van Basten (tréner Holandska):
"Urobili sme historický krok. Veď toto bolo Taliansko, majster sveta. Nemôžem ukázať ani na jedného z mojich hráčov, ktorý by hral dnes zle."

Roberto Donadoni (tréner Talianska): "Súper strelil dva góly po našich chybách, ale nemal jasnú prevahu, ako naznačuje výsledok. Mali sme tri alebo štyri dobré šance, ale dnes večer sme asi nemali súdené dať gól. Prehru musíme prijať, ale vzápätí sa už musíme sústrediť na ďalšie dva zápasy, ktoré máme pred sebou. V súboji s Rumunskom, ktorý bude kľúčový, budeme hrať o našu česť. Na trávnik musia moji zverenci vybehnúť s vierou, že zvíťazia."

Wesley Sneijder (stredopoliar Holandska): "Po takomto výsledku sme neuveriteľne šťastní a hrdí. Vstup do turnaja je vždy mimoriadne dôležitý a my sme ho zvládli v súboji s majstrami sveta Talianmi. Predviedli sme prefketný výkon a dúfam, že takto budeme pokračovať aj ďalej. Víťazstvo vnieslo do nášho tímu pokoj, ale musíme si uvedomiť, že postup zo skupiny ešte ani zďaleka nemáme vo vrecku."

Dirk Kuyt (útočník Holandska): "Máme za sebou skvelý štart a v tomto tempe musíme teraz vydržať. Na ihrisku sme ukázali, čo vieme a dosiahli sme výborný výsledok. Ale pozor - bol to iba prvý zápas a čakajú nás ešte dva ťažké. K údajnému ofsajdu pri prvom góle iba toľko: čakali sme, že rozhodca ho odmáva, ale zástavku nezdvihol. Ale druhým a tretím gólom sme ukázali, že sme si dnes zaslúžili vyhrať."