Ochranné známky JUVENTUS, JUVE a jsou ve výhradním vlastnictví fotbalového klubu Juventus Football Club, Turin, Italy
Trademarks JUVENTUS, JUVE and are the sole property of the football club Juventus Football Club, Turin, Italy
Mohamed Sissoko
Napsal uživatel Jakub Kühn    Středa, 07 Květen 2008 09:52    PDF Tisk Email
 
  • Jméno
Mohamed Lamine
  • Příjmení
Sissoko
  • Postavení
Záložník
  • Datum Narození
22. ledna 1985
  • Místo narození
Mont Saint Aignan (Francie)
  • Národnost
Francie - Mali
  • Výška (cm)
187
  • Váha (kg)
81

26803_news.jpg Mohamed Lamine Sissoko Gillan, narozený 22. ledna 1985 ve Francii a uváděný často jako Momo Sissoko, se narodil do početné rodiny, má 14 sourozenců. Z toho dva bratři se živí stejně jako Momo fotbalem. Mladší Ibrahim hraje nyní za Valencii, Abdul ve Francii za Paris Saint German. Matka Fatou a otec Mohamed pracují už několik let v hotelu. Momo drží diplom ze střední školy obchodu. Je ženatý s manželkou Sokonou, spolu mají dceru Aichu.

Mohamed je pohodář, když zrovna nehraje fotbal, je s rodinou. Rád poslouchá muziku, převážně RnB, kde je jeho oblíbený zpěváksissoko.jpg Usher. Jeho nejoblíbenější film je Gladiátor, který je pro něj vzorem občas i na hřišti. Kdyby nehrál kopanou, živil by se možná jako basketbalista. Sleduje zámořskou NBA a miluje hru Kobeho Bryanta.

  Jeho profesionální fotbalová kariéra začala v roce 2002 v AJ Auxerre, kde to měl ze začátku hodně těžké. První sezonu vůbec nehrál, nicméně vědělo se o jeho velkém talentu a fotbalovosti. V roce 2003 si toho všimli skauti Valencie a tak se tehdy osmnáctiletý Momo stěhoval do Španělska. Ve Valencii si ho pod svá křídla vzal Rafael Benitez, který mu určil stálou pozici záložníka a ne útočníka. Velmi brzo se adaptoval a zapadl do týmu, v letech 2003 a 2004 odehrál 45 zápasů ve španělské Primeře.

sissoko01g.jpg V roce 2005 si Momo opět balil kufry. Valencie, tehdy trénovaná Claudiem Ranierim, se rozhodla prodat záložníka do Liverpoolu za 5,3 milionu liber, kde na něj čekal jeho "starý" manažer Rafa Benitez. Momo si Liverpool rychle oblíbil, fanoušci ho také měli rádi. Přirovnávali ho k jeho vzoru Patricku Vieirovi. Oba dva hráči jsou si fotbalově velmi podobní. "Věže" s dobrým přehledem, tvrdostí a technikou. Sissokovi se ve městě Beatles dařilo. Vše se zlomilo v roce 2007 příchodemsissoko2.jpg argentinské hvězdy Javiera Mascherana, kterému Rafa Benitez dával na pozici defenzivního záložníka více příležitostí než Mohamedovi. Například v sezoně 2006/07 ve finále Ligy mistrů proti Milánu se Momo nedostal vůbec na trávník. Postupem času se z talentovaného záložníka stával čím dál tím více jen náhradník.

Z "vězení" ho na začátku roku 2008 vysvobodil jeho bývalý trenér Claudio Ranieri , který si ho přivolal do Juventusu, přestupní částka činila 13 milionů eur. I přes první vlnu nevole tifosi se adaptoval neuvěřitelně rychle a předváděl skvělé výkony. Brzy se stal základním stavebním kamenem hry Staré dámy a získal si na svou stranu i fanoušky, což platí dodnes.

Zajímavé je, že reprezentuje Mali, přestože se narodil ve Francii. V Mali žili jeho předkové a Momo věděl, že do repre galského kohouta by se ztěží dostal. Nicméně i s touto africkou zemí slaví úspěchy. Debutoval v roce 2003 v přátelském utkání s Marokem. V roce 2004 dokráčel s Mali až do semifinále Afrického poháru národů. Ve stejném roce se také zúčastnil olympijských her v Athénách, kde však Mali vypadlo ve čtvrtfinále s Itálií.

Jeho snem je zisk mnoha trofejí za Juventus a mít tři děti. Podaří se mu to?

Seniorské týmy1
Sezona Klub Záp (Gol)
2002-2003
2003-2005
2005-2008
2008-
Auxerre
Valencia
Liverpool
Juventus
00 (0)
45 (0)
51 (1)
09 (1)
Národní tým2
2004- Mali 14 (1)
 
Sdílet